AJ NÁBYTOK SI VIETE VYROBIŤ SAMI

Výber dodávateľov

Výber dodávateľov na materiál a služby

Murivo
Už od začiatku bol výber typu muriva jasný - pórobetón. Tu som napísal prečo. Po zrátaní orientačného množstva pórobetónu (obvodové murivo, priečky) som zadal dopyt na dodávateľov v okolí (do 20 km) aj na niektorých v širšom okolí (50 km). Oslovovať dodávateľov z väčšej vzdialenosti v prípade muriva nemá význam kvôli cene za dopravu (nedokážu Vám dať lepšiu cenu). Cena za m3 porobetónu sa v čase písania tohto článku hýbe v rozmedzí 60 - 65 eur/ m3.  Zaplatiť viac je nerozumné. Požadoval som zaslať cenovú ponuku za vypočítané množstvo pórobetónových tvárnic (kde som uviedol požadovanú výpočtovú pevnosť tvárnic), hydroizolácie, murovacej malty, lepidla a prekladov. Taktiež som požadoval uviesť cenu za dovoz a či je možnosť vrátenia prebytočného materiálu. 
Ytong kvôli jeho cene vypadol ako prvý. Osobne som presvedčený, že pri pórobetóne nezáleží na tom aký je výrobca. Rozhodujúce sú parametre a cena. Zostali Porfix, Solbet, Termalica. Vo Vašom regióne môžu byť aj iní výrobcovia. Rozdiel medzi najlepšou (solbet) a najhorčou (Porfix) ponukou bol cca 300 eur. Ja som sa rozhodol pre Porfix z dôvodov ktoré som popísal tu. Výhoda však bola v tom, že stavebniny, ktoré mi tento materiál dodávali boli ústretové. Najprv doviezli obvodové murivo (keďže priečky som robil až po streche a zateplení stropu nezavadziali palety materiálu na stavbe), požičali paletový vozík, ktorým som si rozviezol palety rovnomerne po základovej doske, neskôr mi boli dovezené priečky. Stalo sa mi, že niekoľko tvárnic chýbalo, tie bez problémov doviezli. Nakoniec prebytočné tvárnice vzali bez problémov naspäť. Reklamácia poškodených tvárnic taktiež nebola problém. Za dopravu som neplatil. To su možno služby, ktoré si ani neuvedomíte no dosť pomôžu. Preto odporúčam všetky podmienky vopred dohodnúť a uvidíte, že niekedy sa neoplatí naháňať na materiáli každé euro.

Väznikový krov
Väznikový krov bol v našom prípade jasnou voľbou, preto som nad ničím iným ani nerozmýšľal. Taktiež som neuvažoval ani nad tým, že by som si krov montoval sám. Jednoducho som požadoval krov na kľúč (návrh, výroba a montáž vrátane dokumentácie). Z dôvodu jednoduchosti strechy (žiadné výklenky, klasická valbová strecha) nebol problém zadať špecifikáciu jednotlivým potencionálnym dodávateľom. Oslovil som spolu 7 firiem v okolí aj po celom Slovensku o ktorých som mal informácie (recenzie na webe, modrej streche a iných fórach a pod.), že s odvedenou prácou by som mal byť spokojný (KON-Truss,  Kontrakting, Pare, Ladplus, Woodtech, MT systemy, Tauber). Cenový rozdiel medzi najdrahšou ponukou (7400 eur) a najlacnejšou ponukou (4000 eur) bol poriadny. K výberu väznikového krovu odporúčam pristupovať svedomito. Dokážete veľa ušetriť!

Krytina
Dôvody výberu betónovej krytiny sú popísané tu. Oslovenych bolo niekoľko dodávateľov z celého Slovenska a niekoľko internetových dodávateľov (napr. LadPlus, Stavebniny Gizi, Strechanet, GS Dom, Centrum striech Levoča, Roofs Sp. Hrhov, Tchimo, Dektrade, Unisa, p. Kicko Danišovce, Stavebniny Stova, Stavebniny Stavmat Levoča, Stavebniny REMOT Poprad). Požiadavka bola na vypracovanie cenovej ponuky na pálenú a betónovu krytinu vrátane všetkých doplnkov, strešnej fólie a odkvapového systému. Najlacnejšia ponuka na betónovú krytinu vrátane všetkých doplnkov bola 2900 eur (Terran danubia EVO). Najdrahšia ponuka 4300 eur (Bramac alpska klasik protector). Najdrahšiu ponuka na pálenú krytinu som dostal 4400 eur (Tondach Samba engoba) a 4000 eur (Roben Monza Plus Tobago Glazura). Najlacnejšia ponuka bola 3500 eur (Roben Monza Plus Tobago Glazura). Osobné presvedčenie podporené cenovými ponukami ma doviedlo k výberu použitej krytiny.


... priebeh výberu dodáveteľov pre iné materiály/služby bude postupne dopĺňaný.

Komentáre

 1. akame na dalsie pokracovanie dodavatelov 🙂

  OdpovedaťOdstrániť
  Odpovede
  1. Akosi som sa k tomu nedostal. S odstupom casu uz nechcem pisat o starsich veciach. Ak sa chcete spytat nieco konkretne tak mozete ;)

   Odstrániť
  2. zaujímalo by podľa čoho si vyberal kotol a prečo elektrický?

   Odstrániť
  3. Elektricky preto, lebo cely dom je na elektrinu a elektricky kotol je asi najjednoduchsou a najlacbejsou volbou 😉. V podstate je jedno aka znacka pri elektrokotli. Hladal som taky, ktory viem regulovat po 1 kW a protherm to umoznoval. Navyse protherm poznam ... nemam specialne dovody.

   Odstrániť

Zverejnenie komentára