AJ NÁBYTOK SI VIETE VYROBIŤ SAMI

O blogu

Keď sa povie "pasívny rodinný dom" mnohí si predstavia hranatý dom s veľkými presklennými plochami postavený zo špeciálnych materiálov nadupaný najnovšími modernými technológiami, ktorý si bežný smrteľník nemôže dovoliť. Pred samotnou výstavbou toho nášho som takmer celé dva roky vo voľnom čase rodinné domy doslova študoval a snažil som sa pochopiť ako to celé funguje. Poschodový alebo bungalov? Veľký alebo malý? Hranatý alebo so "šikmou" strechou? Svojpomocne alebo na kľúč? Klasický nezateplený alebo pasívny? Aká je cena rodinného domu? To boli otázky, ktoré sa postupne vynárali a na ktoré som sa snažil nájsť odpoveď. Spočiatku som len tak browsoval po internete a zháňal akékoľvek informácie hlavne o tom koľko môže rodinný dom vôbec stáť. Keďže sme v tom čase riešili otázku prvého vlastného bývania rozhodovali sme sa medzi výstavbou rodinného domu a kúpou bytu. Dom bol síce snom, no financie prvoradé.

Na základe mojich skúsenosti s bývaním v byte (v byte som býval asi 25 rokov) dobre viem, že paneláky, ktoré stoja na sídliskách boli postavené v 80. tych - 90. tych rokoch. Každá nehnuteľnosť si vyžaduje po určitom čase opravy/rekonštrukcie. Paneláky sú toho jasným príkladom. Cena energií neustále stúpa, čo si vyžaduje potrebu zatepľovania a výmeny okien.  Cez strechu začína zatekať, na stúpacích vedeniach dochádza čoraz častejšie k poruchám, výťah a spoločné priestory volajú po rekonštrukcií. To všetko sú náklady, na ktoré si bytové domy zväčša požičiavajú od bánk (v tých lepších prípadoch sa niečo vykryje z fondov) a následne sú splátky rozpočítávané medzi jednotlivé byty. Jednoducho prevádzkové náklady rastú. Uvediem príklad: trojizbový byt v pôvodnom stave v Spišskej Novej Vsi v súčasnosti stoji cca 50 tisic. Na rekonštrukciu (výmena jadra, podláh, inštalácií, stierok, okien, dverí) je potrebných minimálne 20 tisíc. To znamená, že cena bytu je niekde na úrovni okolo 70 tisíc. Z toho nám vyšlo, že pokiaľ sa nám podarí postaviť rodinný dom do 70-80 tisíc (bez pozemku), a prevádzkové náklady budú aspoň na úrovni nákladov v byte, tak ideme do toho.

Po takmer dvojročnej príprave som si uvedomil, že myšlienka pasívneho domu je viac než geniálna. Je úplne jedno z čoho dom postavíte a čím budete vykurovať. Pointa je v postavení rodinného domu s vysokou kvalitou vnútorného prostredia bez ohľadu na to či je zima, alebo leto a nízkymi nákladmi na prevádzku. Jedným slovom moderný dom. Pasívny dom neuvažuje s konvekčným vykurovaním. Inštitút pre pasívne domy v Nemecku presne definoval požiadavky, ktoré je nutné splniť na to, aby dom mohol byť označený ako pasívny. Jedna z najdôležitejších podmienok je potreba tepla na vykurovanie, ktorá nesmie prekročiť 15 kWh/m2 úžitkovej plochy za rok. Výpočet sa spravidla realizuje pomocou nástroja PHPP. Pre porovnanie nízkoenergetický dom je do 50 kWh/m2 za rok a všetky ostatné - klasické domy sa hýbu okolo 100 kWh/m2 za rok

V knihách, článkoch a na internete sa uvádza, že cena pasívneho domu je v porovnaní s klasickým domom o 10 - 20 percent vyššia. Ja sa pokúsim dokázať, že za cenu klasického domu sa dá postaviť dom s nízkou potrebou tepla na vykurovanie a nízkymi nákladmi na prevádzku. Plán je priam prozaický. Vyškrtnúť komín, krb, plynovú prípojku a usporené peniaze vložiť do izolácií. Aby som nezabudol ... výsledná cena za dom by nemala presiahnuť cenu bytu.

Pred samotnou výstavbou rodinného domu sa mi nepodarilo nájsť zdroj informácií o celej výstavbe domu s popisom jednotlivých etáp výstavby, detailov, skúsenosti s dodávateľmi atď. Chýbalo mi niečo ako návod od ktorého sa dá odraziť. Pochopiteľne, informácie o stavbe domu je možne získať z rôznych zdrojov ako sú knihy, web, články, a pod. Problémom však je, že na to, aby ste informácie zozbierali potrebujete veľa času a nanajvýš s koľkými ľuďmi sa na tému výstavby domu bavíte toľko máte rôznych názorov. Tento blog nie je o vymýšľaní niečoho nového, ale o zozbieraní postupov, návodov a materiálov z rôznych zdrojov, ktoré sú prispôsobené a zoptimalizované potrebám tohto domu. Tento blog má byť niečo, čo mne pred výstavbou chýbalo.












Komentáre